Lisa Genova “Iga mängitud noot”

Ühinenud Ajakirjad 2022.
271 lk.
Tõlkija Ave Põlenik.

Richard Evans on 45-aastane tunnustatud kontsertpianist. Tema ema on surnud ja isale pole ta kunagi korda läinud, sest valis spordi asemel klaverimängu. Tema tütar Grace õpib kodust kaugel Chicago ülikoolis. Nüüd on tal diagnoositud amüotroofiline lateraalskleroos ehk ALS, mis esialgu on võtnud parema käe. Pianisti jaoks tähendab see karjääri lõppu. Kuna ALS’i kulgu ei saa ette teada, et millal järgmine kehaosa üles ütleb, tuleb üksinda elaval Richardil otsustada, kuidas oma elu ringi sättida.
Kuigi “Iga mängitud noot” on ilukirjanduslik teos, on autor, kes on neuroteadlane, teinud raamatu kirjutamiseks põhjaliku eeltöö. Ta on tutvunud inimestega, kellel on ALS, nende perekondadega ja olnud isegi raviasutustes töövarjuks.
Neuroteadlase Lisa Genova romaan “Iga mängitud noot” räägib kahetsusest, andestusest, vabadusest ja sellest, mida tähendab elus olla. Tema esimese romaani “Siiski veel Alice” (eesti keeles 2016) järgi valmis aastal 2014 samanimeline film, mis on võitnud rohkelt auhindu.