Liz Moore “Pikk ergas jõgi”

Rahva Raamat 2022.
527 lk.
Tõlkija Eve Laur.
Kacey ja Michela (Mickey) on õed. Nende ema on surnud ja neid kasvatas range vanaema Gee (Nancy O’Brien). Nüüdseks on Michela’st saanud politseinik ja tal on nelja aastane poeg Thomas Holme. Kacey’ga pole Michela aastaid rääkinud nagu õed. Ta näeb õde Philadelphia linnaosas Kensingtonis tänavatel kui patrullis mööda sõidab. Kacey on heroiinisõltlane. Iga kord, kui leitakse noore naise surnukeha, loodab Mickey, et see poleks Kacey. Kui Kacey kaob, tekib Michela’l sundmõte õde leida.
Praegu toimuva mõrvaloo ning õeste lapsepõlve ja nooruse vahel pendeldav “Pikk ergas jõgi” pakub ühtaegu põnevust ja südamevalu: see on haarav põnevik ning ühtlasi liigutav lugu õdedest, sõltuvusest ja võimsatest sidemetest kohtade, perede ja saatuste vahel.
Liz Moore’i esikromaan “The Words of Every Song” (2007) keskendub väljamõeldud plaadifirmale, mis tegutseb pärast aastatuhande vahetust New Yorgis. See põhineb osalt Lizi enda elukogemustel muusikuna. Roddy Doyle nimetas seda Kirkus Reviewsis ilmunud arvustuses „silmapaistvaks, elegantseks, elutargaks ja kaunilt komponeeritud romaaniks”.
Tema teine romaan “Heft” (2012) pälvis kiitust nii lugejatelt kui ka kriitikutelt. New Yorker nimetas Moore’i „ameerika kirjanduse uueks, tõeliselt originaalseks hääleks”. Ka The San Francisco Chronicle kiitis romaani kõrgelt: “Vähesed viimase aja romaanikirjanikud on osanud sõnastada meie kõledat eraldatust nii selgesti, nagu Liz Moore seda oma uues romaanis teeb”.
Võitnud 2014. aastal Rooma kirjandusauhinna, töötas Moore 2014–15. aastal Roomas Ameerika akadeemias ja kirjutas seal valmis oma kolmanda romaani. “The Unseen World” ilmus 2016. aasta juulis. Louisa Hall nimetas seda The New York Timesi arvustuses „tuliselt intelligentseks”; Susan Coll kirjutas Washington Posti arvustuses selle kohta: “Lummavalt elegantne… lopsakas ja veenev ajalooline lugu.”
Moore’i neljas romaan “Pikk ergas jõgi” ilmus 2020. aasta jaanuaris. See sai otsekohe New York Timesi menukiks ja seda on saatnud ka rahvusvaheline edu, tõlkeõigused on seni müüdud 24 maa kirjastusele.
Liz Moore elab oma perega Philadelphias ja õpetab Temple’i ülikooli kaunite kunstide magistriprogrammis loovkirjutamist.