Mariana Leky “Mida siit näha võib”

Varrak 2022.
261 lk.
Tõlkija Katrin Kaugver.

Kui Luise vanaema Selma näeb unes okaapit, järgneb sellele kellegi surm. Kõik külas kardavad Selma unenägusid. Aga kas on siis unenäol reaalsusega seos? Ehk on see kokkusattumus? Westerwaldi külas on palju ebausklikke elanikke ja nende jaoks ongi unenäol surmaga seos.
Luise, kes raamatu algul on 10-aastane tüdruk ja lõpus 35-aastane naine, jutustab tagasivaates oma kasvamise loo tolles väikeses külas vanaema Selma ja tema truu sõbra hoole all, sooja südamega inimeste keskel, kes teda kogu hingest armastavad ja julgustavad ka kõige hirmsamates katsumustes.
Saksa kirjanik Mariana Leky on sündinud 1973. aastal Kölnis. Oma lühijuttudega paistis ta silma juba Hildesheimi ülikoolis loovkirjutust ja kultuuriajakirjandust õppides. Romaan “Mida siit näha võib” (2017), milles on nähtud maagilise realismi jooni, tõusis ajakirja Spiegel raamatuedetabeli tippu ja pälvis Saksa sõltumatute raamatukaupmeeste kirjandusauhinna Lieblingsbuch der Unabhängigen. Tänaseks on raamatut tõlgitud enam kui 20 keelde. Mariana Leky elab ja töötab Berliinis.