Näitus “Lembit Lõhmus 75. Graafikavirtuoos”

4. mail avati Kohila raamatukogus näitus “Lembit Lõhmus 75. Graafikavirtuoos”. Näitusel on eksponeeritud valik Lembit Lõhmuse loodud eksliibriseid ja vabagraafikat ja eksliibristega seotud trükiseid Andres Aruoja erakogust.

Eksliibris on väikeseformaadiline trükis märkimaks raamatu omanikku. Aegade jooksul on lihtsakoelisest vappeksliibrisest kujunenud kõrgel kunstilisel tasemel loodud väikeformaadiliseks kunstiteoseks.

Suure panuse Eesti ja maailma eksliibrisekunsti arengusse on andnud sellel aastal oma 75-ndat sünnipäeva tähistav Lembit Lõhmus.
Oma esimese eksliibrise lõi ta 1982. aastal linoollõikes. Esimesed katsetused selles vallas olidki just lihtsamini teostatavas linoollõike tehnikas, kuid hiljem sai südamelähedasemaks ja kunstilisi väljakutseid pakkuvamaks puugravüür ja vasegravüür. Oma suureks eeskujuks puugravüüri viljelemisel peab ta Richard Kaljot, hindab ka Arkadio Laigo, Ernst Kollomi, Esko Lepa ja Henno Arraku töid. Vasegravüüris on ta iseõppija, uurides selliste maailmakuulsate gravüürimeistrite nagu Czeslaw Slania, Hans Ranzoni, Werner Pfeileri töid. Uuema aja tehnikatest on ta kätt proovinud ka värvilises digigraafikas.

Andres Aruoja

Fotosid näituse avamiselt:

Näitust saab vaadata 20. juunini.

Olete oodatud!