Eesti vanad jõulupostkaardid Andrus Jefimovi erakogust

Raamatukogu fuajee vitriinides saab uudistada esimese Eesti Vabariigi aegseid jõulu- ja aastavahetuse postkaarte Andrus Jefimovi erakogust.

Jõulupostkaartide näitus on väikeseks jõulumeeleolu loomiseks pimedatel talveõhtutel, nostalgiliseks meenutuseks vanemale generatsioonile ning noorematele avastamisrõõmu pakkuv sissevaade lähiminevikku.
Sellele näitusele olen teinud väikese valiku oma kogust esimese Eesti Vabariigi aegsetest (1918-1940) jõulu- ja aastavahetuse postkaartidest.
Tähelepanu võiks pöörata kaartidel kujutatud kindlatele, nendel aegadel populaarsetele sümbolitele: sead-põrsad, ristikheinalehed, hobuseraud, kärbseseened, raha, korstnapühkijad – heaolu, jõukust, viljakust ja õnne toovad sümbolid.
Neid kauneid joonistusi on teinud paljud omaaegsed kunstnikud. Tuntumateks postkaardijoonistajateks olid kunstnikud Axel Rosmann, R. Sööt, R. Kivit ja õed Ada ja Lidia Jürisson (signatuur Ady-Lydi).
Tuntumad kirjastajad, kes postkaarte välja lasksid, olid O. Luik ja K. Jaik Tartust ning V. Ots ja R. Tohver Tallinnast.
Käesoleval näitusel eksponeeritud postkaardid ei ole kogutud mitte ainult jõuluteema järgi, vaid ka postiajalooga seonduvalt: kaartide teisel küljel on margid ja postiagentuuride templid, mis pakuvad mulle kui kogujale isegi suurimat huvi.

Lugupidamisega kollektsionäär Andrus Jefimov

Näitus jääb avatuks 6. jaanuarini.

Tulge vaatama!